Loučení s R 1148 v klasické soupravě a SV. vlak Tanvald - Smržovka a zpět Brejlovec 754 049 a 750 308 sobota 7.4 2018

První dubnovou sobotu 7. 4. 2018 se podařilo zrealizovat myšlenku postavit do čela vlaku dva „Brejlovce“ s podobným barevným schématem, mezi nadšenci nazývané též jako bleskové. Jedna, sloužící v DKV Praha v majetku ČD, 754.049. Druhá, v soukromém vlastnictví Oty Uchytila z depa Turnov, rekonstruovaná z původní série 410 vyrobených lokomotiv v ČKD, 750.308. Zajímavostí bylo nejen toto nevšední setkání, ale i fakt, že rychlík 1148, který léta opouštěl v sobotních ranních hodinách Prahu a mířil do Tanvaldu, změní podobu. Klasickou soupravu nahradí motorové vozy řady 854 a na vlaku budou řazeny přípojné vozy Btn a Bdttn. Důvodem této změny jsou přímé vlaky z Prahy do Harrachova, ty vyjedou 14. dubna. Jízda s nasazením „bleskovek“ na R 1148 byla tedy symbolická, opravdu poslední oficiální jízda s klasickou soupravou, ta se zpět do Prahy vydala na R 1149. Program byl vyplněn ještě jízdou soupravového vlaku z Tanvaldu do Smržovky a zpět. Ten plnil účel především z důvodu vzniku dalších záběrů v příjemném podhůří Jizerských hor s odvážnými železničními stavbami. Za zmínku stojí Smržovský viadukt, který na délce 123 metrů překonává údolí ve výšce 23 metrů nebo partii mezi tanvaldskými tunely, kde paralelně s tratí prochází i řeka Kamenice. Je to právě ta řeka, která dala název vlakům R 1148/1149 a do Spálova poblíž Železného Brodu, kde vtéká do Jizery, doprovází v kaňonovitých úsecích trať 035 po nichž rychlíky projíždí.

Akce vznikla nejen díky finančnímu příspěvku padesáti železničních zájemců z ČR a zahraničí, ale také domluvě s Českými dráhami a.s., které celou akci podpořili a vyšly maximálně vstříc. Podobně tak pracovníci ve vršovickém depu či ze spolku Třistaosmička, kteří se postarali o příkladný technický stav a působivý vzhled obou lokomotiv.

Železniční fandové nesmutněte, vlaky s klasickou soupravou spojující město Praha a Tanvald nekončí. Souprava pojede z Prahy o dvě hodiny později na R 1146 a zpět zůstává stále vlak 1149 s tím, že toto řazení bude platit nejen v sobotu, ale i v neděli či státem uznané svátky. Znamená to tak, že zároveň končí i nedělní nasazení „klasik“ na R 1144 a 1151.

Byšice
Byšice
Dolánky
Dolánky
Kropáčova Vrutice
Kropáčova Vrutice
Mnichovo Hradiště
Mnichovo Hradiště
Smržovka
Smržovka
Smržovka
Smržovka
Smržovka - Dolní nádraží
Smržovka - Dolní nádraží
Tanvald
Tanvald
Tanvald
Tanvald
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
Tanvald - zastávka
19.04.2018 06:42:41
ckvitmar
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one